Stare czasomierze – zegarki Vintage

Stare czasomierze – zegarki Vintage

Stare czasomierze – czyli fantastyczne zegarki Vintage.

Zegarki vintage to nic innego jak stare zegarki naręczne, czyli egzemplarze wyprodukowane w ubiegłym wieku oraz jeszcze starsze, najczęściej mechaniczne, – choć zaliczamy do nich także czasomierze napędzane mechanizmami kamertonowymi i elektromechanicznymi.

Główna zasada jest prosta – im starszy, tym bardziej vintage !

Tissot Seastar
Tissot Seastar

Nie jest jasno określony wiek zegarka po przekroczeniu, którego to czasomierz staje się zegarkiem vintage, jednakże moim zdaniem każdy zegarek wyprodukowany przed rokiem 1980 może już ubiegać się o takie miano.

Trzydziestoletnie i starsze zegarki najczęściej są już produktami niedostępnymi w sprzedaży, są to często modele, których producenci nie przetrwali kryzysu branży zegarkowej w latach 1970 – 1980 ubiegłego wieku, spowodowanego „zalewem” rynków tanimi zegarkami kwarcowymi.

Ernest Borel Cocktail Watch na oryginalnym pasku !
Ernest Borel Cocktail Watch na oryginalnym pasku !

Ponadto stare zegarki, produkowane do roku 1970 są w zasadzie wyłącznie mechaniczne. Stwarza to doskonałą okazję dla pasjonatów i kolekcjonerów mechanicznych czasomierzy do wejścia w posiadanie wielu zegarków o różnym poziomie komplikacji oraz przeznaczenia – co przy chęci zakupu podobnych produktów pośród aktualnej oferty producentów zegarków wiązałoby się z niebotycznymi sumami i zwyczajnie byłoby dla większości hobbystów nieosiągalne.

Longines Automatic Ultra-Chron
Longines Automatic Ultra-Chron

Oczywiście błędny byłby wniosek, że zegarki vintage to niedrogie, mechaniczne zegarki, które można nabyć w prosty sposób w antykwariacie czy na popularnych serwisach aukcyjnych.

Można bez problemu stać się posiadaczem starego czasomierza już za kilkadziesiąt złotych, jednakże, aby posiadać w swej kolekcji zegarki prestiżowych marek lub stare zegarki z wieloma komplikacjami – trzeba się liczyć często z wydatkiem podobnym do zakupu dobrego, nowego zegarka z salonu.

Są oczywiście egzemplarze starych zegarków czy też stare modele czasomierzy, które z racji bardzo małej liczby wyprodukowanych egzemplarzy, kultowej i ważnej pozycji w historii zegarmistrzostwa lub wyjątkowych komplikacji kosztują  kilkanaście, kilkadziesiąt lub nawet kilkaset tysięcy złotych.

Co wyróżnia zegarki vintage ?

Stare zegarki są o wiele bardziej zróżnicowane niż dostępne aktualnie modele współczesne. Bezwątpienia trudno nie zauważyć na nadgarstku u osoby, która posiada stary zegarek, iż jest to niecodzienny i nietuzinkowy przedmiot. Stare czasomierze często mają zupełnie inną linię i design niż produkowane obecnie. Zmienił się styl, kształt i wielkość kopert męskich zegarków– obecnie modne są koperty o średnicy 39 – 42 mm a nawet  45mm. W połowie ubiegłego wieku królowały zegarki o średnicy 32-35 mm, które dziś uważane są często za niewielkie lub sprzedawane są, jako zegarki damskie.

Ekspozytor z przeszklonym wiekiem
Ekspozytor z przeszklonym wiekiem

Stare zegarki naręczne wyróżnia także nieco odmienna kolorystyka w stosunku do współczesnych. Przedsiębiorstwa zegarkowe zmagały się na przestrzeni lat z różnymi trudnościami technologicznymi oraz brakiem odpowiednich materiałów, co skutkowało niejednokrotnie produkcją zegarków na pierwszy rzut oka sprawiających wrażenie drogiego wyrobu a w istocie nie były one najwyższej jakości i często ich dokładność pozostawiała wiele do życzenia.

Tym nie mniej naręczne zegarki vintage dają ich posiadaczom coś więcej niż tylko piękną historię i ciekawe wzornictwo – ich olbrzymią wartość stanowi unikatowość i często niewielka ilość poszczególnych modeli, które przetrwały próbę czasu i istnieją do dziś.

Nic nie daje tak dużej satysfakcji jak „upolowanie” starego modelu zegarka, który jest obecnie bardzo trudno osiągalny. Niewątpliwie przyjemność sprawia świadomość, iż jest to produkt wyjątkowy nie tylko ze względu na swoje parametry techniczne, ale przede wszystkim ze względu na prostą prawdę: jest niewielkie prawdopodobieństwo, iż spotka się osobę z takim samym zegarkiem na ręku !

Tyczy się to wszystkich zegarków vintage a w szczególności tych egzemplarzy, które pochodzą ze znakomitych, starych manufaktur lub były wyprodukowane przez ówczesne, duże przedsiębiorstwa zegarkowe dziś już nieistniejące. Najprościej rzecz ujmując: nie można kupić ich wchodząc do jakiegokolwiek centrum handlowego czy jubilera, gdyż w takich miejscach są wyłącznie nowe zegarki produkowane i sprzedawane masowo, dla szerokiego grona odbiorców na całym świecie.

Lanco Super Compressor
Lanco Super Compressor

 Co sprawia, że zegarki vintage znajdują tak wielu miłośników ?

Moim zdaniem, jeśli ktoś, choć raz stał się posiadaczem starego zegarka, jest wielce prawdopodobne, iż prędzej czy później będzie myślał o zakupie kolejnego.

Dlaczego ?

Ponieważ zegarki vintage mają trudny do opisania jednakże niezwykle silny urok. Tkwi w nich pewna magnetyczne siła przyciągania uwagi, moc zaczarowanego, upływającego czasu, który został zaklęty w tak niewielkim, ale jakże kunsztownym dziele człowieka. Myślę, że ma to również związek z pewną tajemnicą i historią, którą każdy stary zegarek skrywa w swojej kopercie, tarczy i wskazówkach.

Zegarek vintage - lata 70'
Zegarek vintage – lata 70′

Wcale nie tak dawno temu, zegarki nie były produktami szeroko dostępnymi, posiadanie zegarka było nobilitacją oraz wyznacznikiem statutu materialnego. To drugie zjawisko nie uległo zmianie do dziś, być może nawet nastąpiła jego intensyfikacja, jednakże kiedyś szczęśliwy posiadacz jednego zegarka najczęściej korzystał z niego przez całe życie, następnie zegarek ten przekazywany był kolejnym pokoleniom i tak towarzyszył naszym przodkom w codziennych trudach i wiekopomnych chwilach.

Obecnie powszechność i dostępność zegarków kwarcowych absolutnie odmieniła branżę zegarkową oraz sposób postrzegania posiadacza zegarka, jako osoby uprzywilejowanej. Zegarek może mieć niemalże każdy, każdy może odmierzać i kontrolować czas…

Omega Speedmaster 125 - tarcza
Omega Speedmaster 125 – tarcza

I właśnie dlatego uważam, że tak wielką i stale rosnącą popularnością cieszą się zegarki vintage, które pozwalają nam na indywidualną podróż w czasie, pozwalają stać się częścią wciąż pisanej historii danego czasomierza, uzmysławiają ponadto, że upływ czasu jest nieunikniony, ale są rzeczy, które oparły się biegowi dni, godzin, minut i nadal wykonują swoją rytmiczną i dokładną pracę.

Jeśli chcesz zagłębić się w fascynujący świat starych czasomierzy, zapraszam do odrębnej kategorii Manufakury Czasu —- recencje zegarków Vintage !

(Visited 2 349 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz