Jaki kaliber ma mój zegarek ?

Jaki to mechanizm, czyli jak dowiedzieć się jaki kaliber ma mój zegarek ?

Każdy mechanizm zegarkowy, określany również mianem kalibru, ma przypisany mu indywidualny szereg liter i cyfr ( patrz definicja słowa : kaliber ).

Sposobów na sprawdzenie jaki kaliber bije w naszym zegarku jest co najmniej kilka:

1. Jeśli znamy producenta i nazwę modelu zegarka, jest bardzo prawdopodobne, że inni posiadacze takiego samego czasomierza podzieli się już na łamach forum internetowego swoją wiedzą i informacjami na temat tego konkretnego modelu. Dzięki temu możemy bardzo szybko i bez ingerencji w zegarek dowiedzieć się jaki mechanizm ma dany zegarek.

2. Drugi sposób na sprawdzenie jaki kaliber ma nasz zegarek wymaga już nieco więcej umiejętności manualnych a także często odpowiednich narzędzi w postaci przyrządu do odkręcania delki. Część dekli, głównie starych zegarków jest zamykana na tak zwany docisk, czyli są one po prostu wciskane w kopertę. W tym wypadku wystarczy ostrożnie podważyć dekiel i na mechanizmie powinien znajdować się wybity numer kalibru.

Najczęściej znajduje się on na płycie mechanizmu, w jej dolnej części, blisko rantu, na mostku lub rotorze bądź też numer kalibru może znajdować się pod kołem balansu. W przypadku dekli zakręcanych musimy dysponować narzędziami umożliwiającymi nam odkręcenie dekla bez jego uszkodzenia i porysowania.

3. Trzeci sposób, który zastosować można w sytuacji kiedy dwa powyższe punkty nie przyniosły oczekiwanych efektów bo np. mechanizm nie jest w żaden sposób sygnowany czy oznakowany, polega na wykonaniu zdjęć czasomierza oraz mechanizmu i umieszczeniu ich na jednym z bardziej popularnych forum zegarkowych w Polsce bądź za granicą – często inni hobbyści dysponujący ogromną wiedzą, chętnie pomogą w identyfikacji tajemniczego kalibru.

Jak widać powyżej, są co najmniej trzy sposoby aby sprawdzić jaki kaliber ma nasz zegarek.
W przypadku bardziej znanych i popularnych producentów, można pokusić się również o próbę kontaktu z daną firmą zegarkową drogą mailową. Załączając oczywiście do maila zdjęcia zegarka i mechanizmu. Wiele manufaktur posiada zbiory archiwalne, gdzie zgromadzona jest spora baza danych odnośnie nawet bardzo starych mechanizmów produkowanych na początku ubiegłego wieku.

(Visited 2 676 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz