Maurice Lacroix Pontos Chronographe – tradycja połączona z kreatywnością

Maurice Lacroix Pontos Chronographe – tradycja połączona z kreatywnością

Innowacyjna kolekcja Pontos rości sobie prawo przynależności do świata technologii i puryzmu, który subtelnie łączy dyscyplinę i kreatywność szwajcarskiego zegarmistrzostwa z tradycją i nowoczesnym wzornictwem.

Maurice Lacroix Pontos Chronographe 39

Wstęp:

Powyższy fragment pochodzi z oficjalnej strony Maurice Lacroix i stanowi krótki, aczkolwiek bardzo treściwy opis wartości, jakimi ta szwajcarska manufaktura kieruje się podczas projektowania i tworzenia czasomierzy należących do kolekcji Pontos.

Jednak zanim przejdę do szczegółowego opisu modelu Pontos Chronographe, należącego do tej ciekawej i pięknej linii czasomierzy, chciałbym bardzo krótko przedstawić ciekawą historię samej marki Maurice Lacroix.

Otóż jest to przedsiębiorstwo relatywnie „młode” w branży zegarkowej, jeśli porównamy je z wieloma innymi ekskluzywnymi, legendarnymi manufakturami jak chociażby Girard Perregaux, Longines, Omega, Zenith, Blancpain, Heuer czy Rolex.

Manufaktura powstała dokładnie w 1975 roku w Szwajcarii – i choć niektórym mogłoby się wydawać, że wtedy też rozpoczęła swoją przygodę z zegarmistrzostwem – stanowiła ona część rozległej, założonej w 1889 roku firmy Desco von Schulthess. Ciekawostką jest fakt, iż firma Desco początkowo zajmowała się handlem jedwabiem. W roku 1946 Desco poszerzyło swoją działalność o sprzedaż luksusowych czasomierzy i zostało oficjalnym przedstawicielem takich firm jak: Audemars Piguet, Heuer, Eterna i Jaeger-LeCoultre.

cropped-P1070588.jpgZamiłowanie do zegarmistrzostwa najwyraźniej zaczęło przeważać nad innymi ówczesnymi biznesami Desco, gdyż na przestrzeni lat 60′, firma przejęła zakład montażowy zegarków i do roku 1975 produkowała wyłącznie czasomierze na zlecenie innych przedsiębiorstw. Równolegle w tym samym roku Desco stworzyło i zaprezentowało światu własną markę – Maurice Lacroix, która już po pięciu latach, czyli w 1980 roku zdobyła tak wielkie uznanie i rozgłos, że Desco zaniechało produkcji na rzecz innych firm i skupiło się wyłącznie na rozwoju i tworzeniu zegarków pod własną marką.

W latach 90’ ubiegłego wieku Maurice Lacroix zasłynął wyrafinowanymi zegarkami z kolekcji „Les Mécaniques” i „Masterpiece” a w roku 2006 dołączył do wąskiego i elitarnego grona Manufaktur, tworząc swój pierwszy, własny mechanizm in-house – kaliber ML106.

Funkcje i obsługa

Maurice Lacroix Pontos Chronographe
Maurice Lacroix Pontos Chronographe

Maurice Lacroix Pontos Chronographe jest czasomierzem dość skomplikowanym z technicznego punktu widzenia, jednakże dla użytkownika, jego codzienna obsługa nie stanowi najmniejszego problemu – jest bardzo prosta i wygodna.

Model ten posiada dwie komplikacje – prezentację daty oraz chronograf. Chronograf, czyli inaczej mówiąc-stoper, posiada osobną, centralnie umieszczoną wskazówkę i uruchamiany jest poprzez naciśnięcie górnego przycisku. Poprzez naciśnięcie dolnego przycisku bieg wskazówki sekundnika zostaje wstrzymany. Umożliwia to odczytanie mierzonego odcinka czasowego z dokładnością, co do sekundy, ponieważ wyraźna podziałka w połączeniu z centralnie umieszczonym ramieniem sekundnika chronografu ułatwia precyzyjny odczyt. Kontynuacja pomiaru czasu następuję poprzez ponowne naciśnięcie górnego przycisku, natomiast naciśnięcie dolnego przycisku, gdy pomiar został uprzednio wstrzymany, powoduje wyzerowanie centralnej wskazówki sekundnika oraz małego totalizatora 12 godzinowego.

Maurice Lacroix Pontos Chronographe
Maurice Lacroix Pontos Chronographe

Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż model ten nie posiada „regularnej” wskazówki sekundnika odmierzającej i prezentującej bieżący upływ sekund. Oznacza to, że na tarczy widoczna jest wyłącznie wskazówka sekundowa od chronografu, która znajduje się stale na godzinie 12.00 gdy funkcja chrono nie jest używana. Dwa małe totalizatory również przynależą do chronografu i wskazują odliczanie upływu 30 minut i 12 godzin podczas włączonego stopera.

Druga komplikacja to prezentacja aktualnej daty. Kaliber ML 112, zbudowany jest na bazie mechanizmu Valjoux 7750, dzięki czemu posiada funkcję szybkiej zmiany daty. Dlatego nawet, gdy zegarek nie jest używany kilka dni i jego chód ustanie, ustawienie prawidłowej daty wykonać można błyskawiczne a czynność ta wymaga jedynie odciągnięcia koronki.

POSZCZEGÓLNE ELEMENTY

Koperta

Pontos Chronographe posiada kopertę wykonaną w całości ze stali nierdzewnej. Stalowa koperta jest nadzwyczaj dobrze zaprojektowana, ma dość uniwersalny, elegancki i klasyczny styl, przy tym jest sporych, typowo męskich rozmiarów:

Wysokość z uszami – 50 mm

Szerokość bez koronki – 42 mm

Szerokość z koronką – 45 mm

Grubość  – 13 mm

Maurice Lacroix Pontos Chronographe
Maurice Lacroix Pontos Chronographe

Koperta Pontos’a jest polerowana na całej długości rantu, co tworzy swoisty połyskujący pierścień, który błyszczy w promieniach światła. Pozostała część koperty jest doskonale zmatowiona, co daje efekt eleganckiej, stonowanej stali.

Koperta posiada piękne, wyraźnie zarysowane uszy, które mają charakterystyczny „uskok” – dzięki temu zabiegowi nie jest jednolita i odbiega wyglądem od innych. Zegarek wyposażony jest w szafirowe szkło, które nie ulega zarysowaniom i trudno je uszkodzić.

Maurice Lacroix Pontos Chronographe
Maurice Lacroix Pontos Chronographe

Ponadto na uwagę zasługują doskonale wykonane przyciski tworzące na pierwszy rzut oka integralną strukturę wraz z kopertą. Można nawet odnieś wrażenie, że stanowią stały element koperty i początkowo nie zauważyć ich pierwotnej roli i przeznaczenia. Przyciski są również stalowe, szczotkowane i bardzo wygodne w użyciu ze względu na spore rozmiary.

Całość dopełnia masywna, ząbkowana, stalowa koronka z wyraźnym logo manufaktury, która również, dzięki większym niż zwykle rozmiarom, jest wygodna w codziennej obsłudze.

Maurice Lacroix Pontos Chronographe - logowana, stalowa koronka
Maurice Lacroix Pontos Chronographe – logowana, stalowa koronka

Dekiel

Dekiel recenzowanego Pontos’a wykonany jest oczywiście ze stali nierdzewnej i posiada przeszklenie, dzięki czemu możemy obserwować i stale podziwiać pięknie zdobiony, doskonały mechanizm podczas pracy.

Maurice Lacroix Pontos Chronographe - przeszklony dekiel
Maurice Lacroix Pontos Chronographe – przeszklony dekiel

Dekiel przymocowany jest do koperty za pomocą pięciu małych śrubek a w około przeszklenia opisany następująco:

50M WATER RESISTANT   STAINLESS STEEL   SAPPHIRE CRYSTAL
SWISS MADE   AO59534   PT6178/88

Tarcza

Pontos Chronographe został wyposażony w tarczę, która stanowi kwintesencję puryzmu – jest niezwykle czysta, prosta i czytelna! Projektanci ML postawili zdecydowanie na design bez zbędnych zawiłości i fantazji, starali się stworzyć tarczę, która ma spełniać swoją rolę – czyli umożliwiać w szybki i łatwy sposób odczyt bieżącej godziny. Osiągnęli ten efekt w nadzwyczaj dobrym stylu.

Maurice Lacroix Pontos Chronographe
Maurice Lacroix Pontos Chronographe

Tarcza jest cała koloru czarnego i z pozoru jednolita, jednakże przy odpowiednim naświetleniu widać mikroskopijnej wielkości, srebrzyste drobinki, którymi została pokryta. Stwarza to bardzo ładny, połyskujący efekt, szczególnie w świetle dziennym, które wydobywa cały urok tego zjawiska.

Nakładane indeksy wyglądają jak precyzyjnie wycięte, niewielkie fragmenty lustra lub połyskującej stali, pod odpowiednim kątem można się w nich niemalże przejrzeć. Doskonale odbijają światło i ułatwiają odczyt czasu.

Maurice Lacroix Pontos Chronographe
Maurice Lacroix Pontos Chronographe

Dwa pierścienie okalające totalizatory chronografu wykonane są ze stali i nałożone oraz umocowane na tarczy centralnie pod wskazówkami. Górny totalizator ukazuje upływ minut podczas włączonego chrono a dolny upływ godzin z podziałką na kwadranse. Dwa pełne obroty wskazówki górnego totalizatora oznacza upływ 60 minut, czyli przesunięcie się wskazówki dolnego wskaźnika o jedną godzinę. Okienko daty wpisane jest w dolny totalizator.

Maurice Lacroix Pontos Chronographe
Maurice Lacroix Pontos Chronographe

Stalowe wskazówki ML’a posiadają długie i szerokie ramiona oraz zakończone są białą masą fluorescencyjną, co znacznie ułatwia odczyt bieżącej godziny na tle czarnej tarczy zarówno w dzień jak i w nocy. Wskazówki są stożkowe, co powoduje bardzo ciekawy efekt wizualny, kiedy pada na nie światło.

Tarcza posiada wewnętrzny pierścień ze skalą 60 minutową i podziałką, co minutę przynależną do chronografu. Na godzinie 3,00 znajduje się logo oraz napis Maurice Lacroix CHRONOGRAPHE natomiast u dołu tarczy napis: SWISS MADE.

Mechanizm

Automatyczny kaliber ML 112 napędzający Pontos Chronographe bazuje na legendarnym kalibrze Valjoux 7750. Bazowy mechanizm Valjoux został poddany przez konstruktorów ML drobnej modyfikacji wizualnej w postaci nałożenia logo i nazwy marki na rotor.

Kaliber ML 112
Kaliber ML 112

Ponadto mechanizm został doskonale upiększony poprzez nałożenie pasów i pieczęci genewskich na rotor oraz mostki i wszelkie widoczne części. Kaliber posiada 25 kamieni i pracuje z podwyższoną częstotliwością balansu = 28.800 bph.

Kaliber ML 112
Kaliber ML 112

Pasek

Zegarek posiada oryginalny, czarny pasek w rozmiarze 21 ze stalowym, zatrzaskowym zapięciem. Sprzączka także jest ze stali i opatrzona została logo oraz nazwą producenta.

Maurice Lacroix Pontos Chronographe - logowana sprzączka
Maurice Lacroix Pontos Chronographe – sygnowana sprzączka

Pasek wykonany został ze skóry krokodyla, dzięki czemu jego trwałość jest znacznie podwyższona w stosunku do powszechnie stosowanych pasków ze skóry cielęcej.

Maurice Lacroix Pontos Chronographe - zapięcie zatrzaskowe
Maurice Lacroix Pontos Chronographe – zapięcie zatrzaskowe

Pozostałe informacje:

Możliwość zakupu i wycena – ceny nowych ML z kolekcji Pontos – bez funkcji chrono – rozpoczynają się w okolicach 7,0 tysięcy złotych. W zależności od poszczególnych modeli i poziomu komplikacji w jakie zostały wyposażone, cena może przekroczyć nawet 20.000 złotych i piąć się w górę. Nowe modele wyposażone w komplikację chronografu oscylują w okolicach 10.000 złotych wzwyż.

Jeśli chodzi o zegarki używane, to są one również coraz liczniej dostępne na różnego typu aukcjach czy ogłoszeniach prywatnych i ich ceny są wtedy zdecydowanie niższe. Modele trafiające na rynek wtórny niestety nie trzymają zbyt dobrze ceny i przy zakupie nowego zegarka z salonu na wejściu traci on na wartości. Jest to sytuacja dokładnie analogiczna do rynku motoryzacyjnego: zakup nowego, luksusowego auta to zawsze spory wydatek a samochód ten tuż po wyjeździe od dilera traci ok. 10%-15% swojej początkowej wartości.

Maurice Lacroix Pontos Chronographe
Maurice Lacroix Pontos Chronographe

Zakończenie – czyli podsumowanie i ogólne wrażenia.

Pontos to zdecydowanie elegancki, klasyczny chronograf z delikatną nutką sportowego charakteru, który zawsze towarzyszy zegarkom wyposażonym w funkcję chrono. Czasomierz jest nieskomplikowany w obsłudze i świetnie dopasowuje się do nadgarstka, pomimo iż, nie jest cienki i lekki, a mimo to jego użytkowanie jest bardzo wygodne. Jest to model, którego design jest dość uniwersalny, więc można go używać, na co dzień, jak również śmiało zakładać do eleganckich ubrań i na wyjątkowe okazje.

Maurice Lacroix Pontos Chronographe jest czasomierzem, który z każdym tygodniem i miesiącem posiadania go, niepostrzeżenie wkrada się coraz bardziej w nasze łaski i powoduje, że stajemy się z nim bardzo związani. Jego siła tkwi w elegancji i prostocie, dzięki czemu nie jest to zegarek, który szybko się nudzi lub niedługo wyjdzie z mody i istnieje ryzyko, że będzie leżał w nieużywany w szufladzie.

Maurice Lacroix Pontos Chronographe
Maurice Lacroix Pontos Chronographe

Reasumując: Automatyczne chronografy z kolekcji Pontos należą niewątpliwie do jednych z bardziej wyrafinowanych i perfekcyjnie wykonanych czasomierzy pośród całej gamy modeli dostępnych obecnie na rynku. Precyzję wykonania widać w każdym detalu, począwszy od użycia wysokogatunkowych materiałów, przez doskonale zaprojektowane i wykonane wszelkie elementy: od masywnej i dopracowanej koperty, przeszklonego dekla, doskonale wykonanych pusher’ów chrono…przez wysokogatunkowy pasek z sygnowaną sprzączką…na niezawodnych i punktualnych mechanizmach kończąc.

Zobacz też: Maurice Lacroix Pontos Chronographe – galeria

(Visited 3 017 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz