ROAMER Watch Company (MST SA) – historia marki

1888 – Początek historii, która trwa do dziś

Początki firmy ROAMER Watch Co. sięgają roku 1888, czyli momentu w którym 29-letni Fritz Meyer założył własną pracownię zegarmistrzowską w szwajcarskiej miejscowości Solothurn. Zapewne młody przedsiębiorca nie spodziewał się wówczas, iż jego 6-osobowa pracowania przeistoczy się na przestrzeni kolejnych lat w olbrzymią firmę produkującą piękne czasomierze, a on sam zapisze się na zawsze w długiej historii zegarmistrzostwa.

Roamer zdjęcie 1Początkowo niewielki zakład Meyer’a był jednym z wielu niezależnych, szwajcarskich warsztatów, które specjalizowały się w produkcji wyłącznie jednego lub ewentualnie kilku elementów zegarków kieszonkowych. W przypadku pracowni Fritz’a Meyer elementem tym był wychwyt cylindrowy, który następnie sprzedawany był do dużych przedsiębiorstw zajmujących się montażem poszczególnych części oraz sprzedażą gotowych już czasomierzy.

Przez kolejne 7 lat zakład Meyer’a systematycznie i konsekwentnie poszerzał zakres usług oraz zdobywał nowe doświadczenia, dzięki czemu w roku 1895 warsztat był już w stanie składać czasomierze we własnym zakresie. Elementy każdego zegarka, czyli części mechanizmu, podzespoły, koperty oraz tarcze, były kupowane od zewnętrznych przedsiębiorstw. Pozycja pracowni Meyer’a znacznie umocniła się, gdyż z dostawcy stał się producentem. Ponieważ czasomierze składane w tamtym okresie nie posiadały jeszcze nazwy marki, najprawdopodobniej tworzone były nadal na zamówienie innych przedsiębiorstw.

Do roku 1897 zakład produkcyjny Meyer’a zatrudniał już 60 pracowników, a co ważniejsze, udało mu się opracować pierwszy własny mechanizm – kaliber 38, którego nazwa honoruje obchodzone wówczas 38 urodziny założyciela firmy. Dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwo wykonało tym samym kolejny, wielki krok w kierunku przeistoczenia się w pełni samodzielną manufaktury – największe marzenie Meyer’a. Wprawdzie niektóre elementy niezbędne do składania nowego mechanizmu pochodziły od zewnętrznych dostawców, jednakże tarcze i wiele innych podzespołów produkowane były już w zakładach Meyer’a. Kaliber 38 był relatywnie prostym, „budżetowym” mechanizmem z wychwytem cylindrowym, gdyż firma na tamtym etapie istnienia koncentrowała się na tworzeniu dużych ilości tanich, ale za to dobrze zbywalnych i dochodowych werków.

Roamer zdjęcie 2Kolejnym krokiem było stworzenie pierwszego zegarka pod własną marką. W roku 1900 zarejestrowano nazwę „Femina”, która to widniała na czasomierzach oferowanych kobietom. Zegarki dla kobiet traktowane były przez damy bardziej jak biżuteria aniżeli urządzenia do pomiaru czasu, mężczyźni natomiast nie widzieli wówczas potrzeby na częstą zmianę zegarka na nowy, dlatego też produkcja modeli dla kobiet była nieco bardziej dochodowa.

1905 – współpraca Meyer & Studeli, powstanie ROAMER i czas ekspansji

Począwszy od roku 1905, nadchodząca dekada okazała się dla zakładów Meyer’a pasmem sukcesów oraz olbrzymiej ekspansji. W tym właśnie roku do przedsiębiorstwa Fritz’a dołączył bardzo zdolny zegarmistrz – Johann Studeli, co zaowocowało wspaniałym partnerstwem oraz powstaniem przedsiębiorstwa Meyer & Studeli (MST).

Roamer zdjęcie 3Firma rozwijała się tak dynamicznie, iż zaledwie rok później zatrudniała już 120 pracowników i otworzyła nową fabrykę. Nowy zakład produkcyjny był w stanie pomieścić już 300 pracowników, czyli ponad dwukrotnie więcej niż dotychczas. Wtedy także zaczęły powstawać pierwsze, znane do dziś, mechanizmy oznaczone symbolem MST, które charakteryzowały się dużą punktualnością chodu oraz zyskały uznanie nawet poza granicami Szwajcarii.

Wielki, historyczny moment nastąpił w roku 1908, kiedy to oficjalnie zarejestrowana została w Szwajcarii marka ROAMER – nazwa pochodząca od najbardziej popularnej w tamtym momencie linii zegarków oferowanych przez firmę Meyer i Studeli.

Roamer zdjęcie 4

Zaledwie rok później, w 1909 roku, przedsiębiorstwo MST zdecydowało o ekspansji poza granice Szwajcarii. Wkroczenie na rynek światowy rozpoczęto od Wielkiej Brytanii, gdzie powstał pierwszy, zagraniczny oddział pod nazwą Medana Watch Co. tworzony przez Leo Meyer’a, syna Fritz’a. Oddział ten przeszedł kilka lat później pod władanie drugiego syna twórcy marki Roamer – Charles’a Meyer, który piastował to stanowisko aż do swojej śmierci w roku 1945. Dziś już wiadomo, iż zaistnienie na rynku Brytyjskim okaże się po czasie jednym z najlepszych posunięć na drodze rozwoju firmy, a rynek ten pozostanie jednym z kluczowych do lat 70′ XX wieku.

Rok 1915/1916 to zgłoszenie oraz rejestracja pierwszych rozwiązań patentowych, a także zakup zakładów Messrs Tièche-Gammeter, które znane były z produkcji wysokiej jakości wychwytów kotwicowych, wielokrotnie nagradzanych na międzynarodowych targach. Wraz z nabyciem Messrs Tièche-Gammeter poszerzyła się także paleta marek zegarkowych, jakie MST oferowało swoim klientom.

Zakupienie nowej pracowni nastąpiło mniej więcej w tym samym czasie co otwarcie kolejnej fabryki przy ulicy Wiessesteinstrasse w rodzinnej miejscowości Solothurn. To właśnie ta fabryka stała się ikoną marki, to tam projektowano i konstruowano własne mechanizmy z wychwytem kotwicowy, i to właśnie budynek tej fabryki pojawia się najczęściej na wszelkich materiałach reklamowych firmy aż do roku 1960.

Roamer zdjęcie 5W roku 1917 firma MST została przekształcona w Sociètè anonyme (SA), czyli spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, której Prezesem został Fritz Meyer, natomiast w Zarządzie zasiadał Johann Studeli oraz synowie Meyer’a. Także w tym okresie spółka podjęła kroki w celu zróżnicowania swoich marek oraz pozycjonowania poszczególnych linii produktowych. Zadecydowano, iż od tego momentu marka Roamer będzie linią produktów „premium”, a nazwa ta będzie pojawiać się wyłącznie na modelach najwyższej jakości, wyposażonych w mechanizmy ze szwajcarskim wychwytem kotwicowym i łożyskowanych na kamieniach. Czasomierze pod marką Medana przeznaczone były dla mniej zamożnych klientów, dlatego też nadal wyposażane były w mechanizmy z wychwytem cylindrowym, a potem z biegiem czasu także z kołkowym.

W roku 1920 rozpoczęto pierwsze próby wkroczenia z produktami MST na rynek amerykański. Pierwszym krokiem było zgłoszenie nazwy Roamer oraz Medana w USA, co niestety początkowo okazało się pewną trudnością, gdyż pod nazwą Roamer produkowane były już w Stanach części do automobili. Po trwającym niemalże 2 lata sporze, obu przedsiębiorstwom udało się osiągnąć kompromis – MST wykluczyło z zakresu zgłoszenia produkcję części samochodowych, na co przystała firma Roamer Automobil, i tym samym rozpoczął się kolejny etap podboju rynków światowych.

Roamer zdjęcie 6Przedsiębiorstwo rozwijało się bardzo dynamicznie, każdy kolejny rok owocował kolejnym mniejszym lub większy sukcesem, produkcja wzrosła do miliona zegarków rocznie, które to tworzone były już w 6 fabrykach należących do firmy Meyer & Studeli. Równocześnie na przestrzeni lat stale trwały prace w celu uniezależnienia się od dostawców, co zaowocowało w roku 1923 rozpoczęciem produkcji kopert własnego projektu. Dzięki temu MST miało większą kontrolę nad poziomem jakości wytwarzanych kopert oraz zmniejszyło swą zależność od firm zewnętrznych.

Zaledwie rok później, MST zanotowało największą w historii firmy dobową produkcję na poziomie 5 000 egzemplarzy. Ten rekordowy poziom nie został już nigdy więcej osiągnięty, nawet w okresie po zakończeniu II Wojny Światowej. Prawdopodobnie ma to związek z coraz wyższym poziomem jakości produkowanych czasomierzy, gdyż większa precyzja oraz dokładność wykonania wymagała także większego nakładu pracy, a co za tym idzie, więcej poświęconego czasu.

Roamer zdjęcie 7Rok 1926 to moment przykry dla całego przedsiębiorstwa w związku ze śmiercią Fritz’a Meyera, założyciela firmy, jej wieloletniego Prezesa oraz twórcy sukcesu marki. Wraz ze śmiercią Meyer’a, firma Roamer kończy pewien etap swej historii, jednakże duch innowacji, stałego rozwoju i dążenia do perfekcji nadal przyświecał dalszemu działaniu przedsiębiorstwa.

XX wiek, era kwarcu i powrót na dawną ścieżkę rozwoju

 W roku 1927 zostaje zarejestrowane logo MST, które do dziś można znaleźć na wielu mechanizmach produkowanych przez Roamer w ubiegłym wieku. W latch 30′ XX wieku spełnia się pośmiertnie największe marzenie Fritz’a Meyer – MST rozpoczyna produkcję własnych tarcz do czasomierzy, dzięki czemu staje się w pełni samodzielną manufakturą !

Wszystkie elementy, począwszy od tarcz i kopert, na mechanizmach kończąc, wykonywane są pod dachem jednej fabryki, czyli tzn. „in-house”. Przedsiębiorstwo zatrudnia już przeszło 1 200 pracowników, tworzy coraz lepszej jakości koperty odporne na wodę i kurz, ponadto dba o swoich pracowników tworząc im coraz lepsze warunki pracy, możliwość kształcenia się, a także oferuje pakiety socjalne i pomoc ich rodzinom.

Roamer zdjęcie 8Lata 30-ste to także stworzenie i opatentowanie pierwszego mechanizmu z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej oraz rejestracja kilku patentów w zakresie wodoszczelności kopert. To także moment, kiedy w roku 1938 zostaje odświeżone logo marki ROAMER.

Początek lat 40′ XX wieku to kolejne odkrycia i patenty: m.in. stworzenie pierwszego mechanizmu odbojowego na bazie kalibru Felsa 278/9, następnie kopert wodoszczelnych oraz mechanizmu z automatycznym naciągiem sprężyny z rotorem obracającym się w oba kierunki.

Roamer zdjęcie 9Na bazie powyższych doświadczeń i uzyskanych patentów, w roku 1950 powstał pierwszy mechanizm z automatycznym naciągiem w pełni in-house, czyli stworzony przez MST – kaliber MST 410/411. Zapotrzebowanie na produkty MST stale wzrastało, gdyż klienci przekonali się bardzo szybko do czasomierzy w przystępnych cenach, które równocześnie prezentowały wysoki poziom wykonania i jakości.

Rok później firma oficjalnie zmienia swą nazwę z Meyer & Studeli MST SA na ROAMER Watch Co. SA, co stanowiło ukoronowanie sukcesu najbardziej prestiżowej linii zegarków sprzedawanych właśnie pod tą nazwą. Dwa lata później firma rejestruje kolejny patent – dekiel specjalnie wykonany z przeznaczeniem do zegarków wyposażonych w kaliber MST 417, czyli mechanizm z alarmem, który wzmagał dźwięk dzwonka.

Druga połowa lat 50-tych to okres wielkiej inwencji twórczej oraz rozwoju technicznego oferowanych zegarków i mechanizmów, w jakie były one wyposażane. W Roamer Watch Co. pracowali wówczas wybitni, niezwykle kreatywni zegarmistrzowie, którzy pomysłowością wyprzedzali tamte czasy. Należał do nich m.in. Bernard Humbert, którego wkład w stworzenie prestiżowego kalibru MST 436 jest absolutnie nieoceniony. W okresie lat 50′ XX wieku powstało ponad 40 różnego rodzaju patentów, które spowodowały, iż lata 60′ były dla firmy złotą dekadą. Właśnie Humbert, autor licznych publikacji i książek z dziedziny zegarmistrzostwa oraz Profesor w zakresie komplikacji konstrukcji mechanizmu w Szkole Zegarmistrzowskiej w Bienne, był odpowiedzialny za wymyślenie 18 z 40 rozwiązań, jakie wówczas powstały.

Roamer zdjęcie 10Prócz niego, dla Roamer’a pracowali także Walter Uebelhart – dwa patenty w zakresie mechanizmów wyposażonych w komplikację kalendarza, Andre Jeanrichard – odpowiedzialny za 3 patenty, udoskonalał mechanizmy z manualnym i automatycznym naciągiem sprężyny oraz Max Meyer, potomek założyciela firmy MST, który opatentował sposób łożyskowania rotora w mechanizmie z automatycznym naciągiem sprężyny.

Wszystkie te rozwiązania techniczne zaowocowały stworzeniem w roku 1955 modelu o nazwie Anfibio, który charakteryzował się niezwykle szczelnymi kopertami, niezawodnością i punktualnością chodu, dzięki czemu zyskał powszechne uznanie na świecie. Na przełomie lat 50′ i 60′ XX wieku do rodziny mechanizmów własnej konstrukcji dołączały kolejne kalibry: m.in. MST 430, MST 441, MST 452. W roku 1962 zaprezentowany został kultowy mechanizm kaliber MST 436, który posiadał 44 kamienie łożyskujące i charakteryzował się bardzo wysoką kulturą pracy.

Roamer zdjęcie 11Pod koniec lat 60′, wraz ze śmiercią dr Ernst’a Meyer oraz Max’a Meyer, kończy się okres kontroli rodziny Meyer nad przedsiębiorstwem, który trwał nieprzerwanie od 1888 roku. Jest to także moment, w którym Roamer prezentuje oficjalnie całą rodzinę kalibrów serii 52X, nad którymi zegarmistrzowie firmy pracowali wiele miesięcy pod wodzą Max’a Meyer.

Wraz z nastaniem lat 70′ w historii zegarmistrzostwa rozpoczęła się nowa era – era kwarcu. Wprawdzie Roamer również opracował mechanizm kwarcowy, który zaprezentowany został w roku 1972, niemniej przeważającą część produkcji nadal stanowiły zegarki wyposażone w tradycyjne mechanizmy.

Na przestrzeni lat 70′ Roamer produkował bardzo atrakcyjne wizualnie, solidne modele dla nurków – Stingray S oraz kultowe i poszukiwane obecnie przez kolekcjonerów modele wyposażone w komplikację chronografu – Stingray Chrono.

Roamer zdjęcie 12Roamer zdjęcie 12b

Rok później przedsiębiorstwo zarejestrowało kolejny patent – werk mechaniczny z serii MST 52X z funkcją prezentacji daty i dnia. Równocześnie coraz powszechniej dostępne, tańsze i bardziej punktualne zegarki kwarcowe produkowane w Azji podbijały Europę oraz pozostałe kontynenty świata. Tradycyjne zegarmistrzostwo znane od stuleci musiało ustąpić nowej technologii.

W roku 1975 Roamer podejmuje w ramach planu restrukturyzacyjnego drastyczną decyzję o zamknięciu fabryki w rodzinnej miejscowości Solothurn.

W roku 1983 marka Roamer zostaje włączona do grupy Swiss ASUAG (Société Générale de l’Horlogerie Suisse SA). Dwa lat później, przedsiębiorstwo zostaje kupione przez byłego Dyrektora Marketingu marki Roamer – Hrr. Marcel Leval, dzięki czemu znów powróciło do grona niezależnych producentów. Leval uchronił przed zniszczeniem także część archiwów firmowych znajdujących się w piwnicy siedziby głównej przedsiębiorstwa, dzięki czemu niezwykle cenne, historyczne dokumenty przetrwały do dziś.

ROAMER dziś, czyli jakość „Made in Switzerland”

Wraz z początkiem XXI wieku marka powróciła do korzeni wypuszczając pierwszą kolekcję tradycyjnych czasomierzy mechanicznych. Przez ostatnie lata przedsiębiorstwo konsekwentnie umacnia swoją pozycję na rynku produkcji zegarków oraz poszerza kolekcje o kolejne modele. W roku 2013 ROAMER obchodził 125-lecie istnienia, co uczczone zostało poprzez wypuszczenie limitowanej edycji modelu Stingray Chrono dla nurków.

Roamer zdjęcie 13Obecnie wszystkie modele firmy Roamer charakteryzują się wysokim poziomem wykonania i dbałością o detale. Paski wykonane z naturalnej skóry, kauczuku lub metalowe bransolety wykonane z jednolitych stalowych elementów, stanowią wyznacznik jakości produktów firmy już od kilkunastu lat. Stosowanie nowatorskich technik produkcyjnych – przykładowo pokrywania stali powłokami ozdobnymi w technice PVD i zastosowanie jej dla dekoracji kopert zegarkowych zaowocowało szeroką gammą kolorystyczną powłok.

ROAMER wprowadził także kilka modeli damskich zegarków z kopertami oraz bransoletami wykonanymi w technice spieków ceramicznych. Kształt oraz kolor koperty czy bransolety, połysk i mat powierzchni metalowych, różnorodność kolorystyczna i wzornicza tarcz, wskazówek czy pasków zapewniają bardzo atrakcyjny wygląd.

Roamer zdjęcie 14Po latach dominacji modeli elektronicznych, również w ofercie firmy Roamer coraz więcej miejsca zajmują tradycyjne czasomierze mechaniczne, czyli zegarki „z duszą”. Znaczącym sukcesem rynkowym okazały się modele Competence oferowane w limitowanej ilości egzemplarzy, w których zastosowano odnalezione niedawno, kompletne mechanizmy wyprodukowane w czasach świetności zegarków mechanicznych w poprzednim wieku.

Taki impuls pozwolił firmie Roamer zbudować całą kolekcję zegarków o historycznej dla firmy stylistyce oraz współczesnych parametrach technicznych. Obok klasycznych modeli czasomierzy, tak lubianych w na naszym rynku „typowych Szwajcarów”, w ofercie firmy można znaleźć atrakcyjne biżuteryjne modele damskie oraz czasomierze sportowe.

Roamer zdjęcie 15Obecnie marka Roamer coraz wyraźniej nawiązuje do długoletniej, bogatej historii przedsiębiorstwa założonego w 1888 roku, ponadto czerpie z jego tradycji oraz dziedzictwa, dzięki czemu zyskuje z każdym rokiem coraz większe grono miłośników.

(Visited 1 804 times, 1 visits today)

Ten post ma 2 komentarzy

 1. Waldek

  Roaner jako marka jest doskonałym przykładem , że nie wszystko co dobre musi być
  horendalnie drogie. Klasą zegarki tej firmy plasują sie w dolnej strefie klasy średniej
  niższej , moim zdaniem jak HELVETIA , CYMA , DOXA. Oczywiście pisząc zegarki mam
  na myśli tylko te mechaniczne , bo kwarcowe ( i owszem , przypominają swoich
  starszych braci wyglądem i są pewnie dokładne ) nie zasługują na miano zegarka.
  Roamer ma w swojej historii kilka droższych mechanizmów , ale w sumie to marka
  popularna , nie pretendująca do klasy wyższej. To zresztą moim zdaniem zaleta.
  Inną , jakże ważną cechą tej marki jest nienachalnej urody design. Większość zegarków
  Nie zachwyca pięknem . Są w zasadzie brzydkie i nie wyróżniają się na tle innych.
  Tak samo zresztą jak wspomniane DOXY i CYMY… To oczywiście moja subiektywna
  opinia , ale chyba można się nad nią zastanowić. Coś w tym jest , bo zegarków tych
  marek jakoś nikt nie podrabia. Wszystkie szpanerskie , dizajnerskie modele innych
  marek są na potęgę klonowane w Chinach , a wcześniej przez sowjetów…
  Spotyka się podróby Atlanticów , Delban …Wszystkie te marki oferują zegarki budżetowe , a jednak komuś opłaca się produkcja podróbek.
  O podróbach marek luksusowych nie wspominam bo o tym już było…
  Widać brak urody nie zawsze musi być kłopotem . Czasem przynosi nieoczekiwanie pozytywne rezultaty.
  Pozdrawiam.

  1. pp47

   Roamer nie jest klonowany w Chinach, ponieważ… to chińska firma.
   Został bowiem w roku 1994 wykupiony przez pochodzącą z Hongkongu firmę Chung Nam Company, producenta m.in. kopert, bransolet, tarcz itp. Dlatego też nic dziwnego, że obecnie większość elementów tych zegarków (np. koperty, tarcze itp) pochodzi od chińskich dostawców, jedynie mechanizmy (a w przypadku stanowiących większośc produkcji kwarców to wyroby ISA) składane są w Szwajcarii, choć i tu pochodzenie elementów jest dalekowschodnie. Zresztą sama ISA tez nalezy do Chińczyków.
   No ale oczywiście tak to wszystko jest skalkulowane, że zegarki te noszą dalej dumnie napis „Swiss Made”…
   Warto przeczytac np. wywiad z 1999r. z Ralphem Furterem, szefem ds rozwoju Roamer’a, który wprawdzie nie chciał podawac nazw firm, ale jednoznacznie przyznał, że cyt.”wielka część zegarków klasy średniej produkowana jest w Chinach” i że „duża część firm dokonujwe zakupów częściw Hongkongu”. Chodzi tu oczywiście o tzw. firmy szwajcarskie..;-)

   A przy okazji ,- sam wielki Hayek, szef potężnej Swatch Group przyznał, ze jego firma produkuje w Azji ok. 1 miliarda !!~mechanizmów rocznie, w przeciętnej cenie, uwaga, uwaga, 0,77 CHF/szt!!!

Dodaj komentarz