ROTOMAT – do czego służy i czy warto go posiadać ?

Rotomat to urządzenie, które jest niezwykle przydatne dla osób posiadających co najmniej dwa czasomierze wyposażone w mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej, czyli znane pod nazwą – Automatic.

Działanie rotomatu jest bardzo proste:

Każde urządzenie posiada minimum jedno stanowisko, gdzie umieszcza się odpowiednio zabezpieczony czasomierz. Zegarek znajdujący się w rotomacie musi być dobrze osadzony, a rotomat najlepiej, aby był szczelnie zamknięty zanim urządzenie zostanie uruchomione.

Rotomat 1

Rotomat podłączany jest do gniazdka i zasilany elektrycznie. Włączenie rotomatu wiąże się z tym, iż mechanizm zegarka umieszczonego w wyznaczonym stanowisku rozpocznie proces nakręcania się poprzez wykonywanie obrotów wokół własnej osi. Zegarek, a tym samym również rotor, obraca się o 360 stopni w ustalonych cyklach, co powoduje systematyczne nakręcanie sprężyny napędowej.

Rotomat – idealne rozwiązanie i obowiązkowy zakup każdego kolekcjonera

Jak powszechnie wiadomo, zegarki automatyczne nie wymagają tyle uwagi i troski ze strony właściciela w kwestii bieżącego utrzymania pracy mechanizmu. Poprzez codzienne użytkowanie zegarka i ruchy ręką, jakie wykonuje właściciel każdego dnia, rotor poruszając się najczęściej w obu kierunkach, nakręca automatycznie sprężynę napędową, dzięki czemu czasomierz może wskazywać czas w zasadzie nieprzerwanie i nie wymaga systematycznego nakręcania manualnego.

A co w sytuacji, kiedy mamy kilka zegarków nakręcanych automatycznie
i nie jest możliwe użytkowanie wszystkich równocześnie ?

Właśnie w takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem, aby utrzymać pracę mechanizmu w ciągłym ruchu, pomimo, iż zegarek nie jest noszony, jest urządzenie o nazwie Rotomat.

Występuje wiele rodzajów rotomatów – począwszy od jednostanowiskowych, które najczęściej zajmują niewiele miejsca i posiadają jedno stanowisko do osadzenia zegarka, na wielkich gablotach kończąc, które mogą pomieścić kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt zegarków równocześnie.

Rotomat 5Bardzo często im większy rotomat, tym więcej dodatkowych funkcji oferuje on swojemu właścicielowi, chociażby w postaci szufladek na pozostałe zegarki, miejsca na cygara, barek lub biżuterię i inne akcesoria. Oczywiście wraz ze wzrostem wielkości urządzenia, wzrasta też jego cena. Dodatkowo cenę podnoszą nietypowe lub luksusowe materiały z jakich wykonane jest urządzenie oraz nietypowy i ciekawy design.

Rotomat 8

Komu rotomat przyda się najbardziej ?

Każdy, kto używa swój czasomierz nieregularnie lub posiada więcej niż jeden zegarek mechaniczny z automatycznym naciągiem sprężyny, powinien rozważyć zakup rotomatu.

Rotomat jest urządzeniem, które utrzymuje mechanizm zegarka w ciągłej pracy, dzięki czemu nie trzeba nastawiać go każdorazowo po odłożeniu na kilka dni. Potrzebę posiadania tego typu urządzenia najlepiej rozumieją osoby, które w swojej kolekcji mają czasomierze posiadające nieco bardziej skomplikowane mechanizmy.

Zegarki wyposażone w prostsze komplikacje konstrukcji / funkcje typu: wskazanie daty i dnia tygodnia czy fazy księżyca – nie wymagają wprawdzie rotomatu – ale na pewno jego posiadanie znacznie skraca właścicielowi czas korekty wskazań i nastawiania zegarka podczas ponownego założenia. Natomiast występują również luksusowe modele, bogate w komplikacje w postaci chociażby wiecznego kalendarza, które wymagają wręcz, aby czasomierz stale pracował w celu utrzymania prawidłowych wskazań.

Grupa miłośników mechanicznych zegarków stale poszerza się, coraz więcej osób rezygnuje z zakupu zegarka kwarcowego i decyduje się na początkowo nieco większy wydatek, mając świadomość, iż zegarek mechaniczny jest bardziej prestiżowy, może odmierzać czas dziesiątki lat oraz prezentuje znacznie większą wartość materialną.

Może przed zakupem kolejnego zegarka Automatic, warto pomyśleć o zakupie rotomatu?

Zobacz też: Zegarek nakręcany automatycznie czy ręcznie – jaki wybrać ?

(Visited 36 641 times, 1 visits today)

Ten post ma 21 komentarzy

  1. Michał

    Dzien dobry,
    mam dwa zegarki automatyczne Oris 7653 i cloude bernard 26 kamieni. Planuję kupić w przyszłośći jeszcze jeden zegarek.
    Chciałbym kupić rotomat na 3 stanowiska, ale nie wiem jaki. Co do ceny, uważam, że taki zakup jest na lata i rotomat trzeba dobrać odpowiedni pod względem pracy zegarków, natomiast wydać trzeba tyle, ile sprzęt jest warty (sensowny stosunek jakości do ceny).
    Prosze o poradę. Dziękuję. Michał

    1. Maciej Kopyto

      Dzień dobry Panie Michale,
      nie jestem w stanie polecić konkretnej, bo tak się składa, że wprawdzie mam 3 rotomaty (jedno i dwustanowiskowe), ale: Jeden jest marki Visconti (ten jest rewelacyjny, ale to rotomat dodawany do zegarka, nie wiem kto jest producentem), Jeden jest ze sklepu Tchibo (tej sieci kawowej, oni mają czasem też w ofercie różne praktyczne przedmioty, był rotomat – kupiłem, jestem bardzo zadowolony, ale znów – nie znam producenta), i Jeden rotomat mam firmy Klarstein (ale akurat ja nie jestem zadowolony, bo choć jest ładny, to dość głośno pracuje, i przez to nie może stać np. w sypialni). Także reasumując – na pewno warto wydać więcej i mieć dobrej jakości sprzęt, jak Pan zauważył, to jest na lata. Warto też zwrócić uwagę na to, jakie tryby pracy oferuje rotomat (jakie obroty, ile obrotów na godzinę i w jakich kierunkach) + na głośność pracy.
      Pozdrawiam serdecznie
      MK

  2. Jacek

    Witam, posiadam breitling navitimer od 2008 roku. Do tej pory nie odkryłem jak lub czy mogę ustawiać datownik nie wykorzystując przy tym pełnych obrotów wskazówkami. Jest to strasznie intrygujące gdy np mamy 14go a na zegarku jest 16ty i trzeba cały miesiąc przelecieć kręcąc koronka. W tym wypadku rotomat jak najbardziej wskazany.

    1. Krzysztof

      Irytujące proszę Pana zamiast intrygujące.

      1. Jacek

        Zgadza się Panie Krzysztofie , a czy w kwestii ustawiania datownika ma Pan również jakaś podpowiedz?

    2. Bogdan

      Niech Pan spróbuje obracać wskazówki aż zmieni się data, po czym zamiast dokonywać kolejnych dwóch pełnych obrotów odpowiadających jednej dobie, cofnąć wskazówki o 4-6 godzin do tyłu, po czym znów ustawic na godzinę dwunastą.

  3. Bartek

    Dzień dobry Panie Macieju
    Mam pytanie dotyczące długości pracy rotomatu. Jak długo powinien chodzić w ciągu dnia rotomat tak aby zegarki w nim umieszczone były najlepiej przygotowane do pracy?
    Czy np mechanizm potrzebujący 650 obrotów w obie strony musi być „ładowany” minimum 12 h.
    Pozdrawiam
    Bartek

    1. Maciej Kopyto

      Dzień dobry Panie Bartku,
      trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z własnego doświadczenia mogę jedynie powiedzieć, że u mnie rotomat pracuje 24/7
      wszystko zależy od posiadanego modelu zegarka (ja mam m.in. w rotomacie zegarek wyposażony w mechanizm VJ 7751, który ma wiele funkcji, a zegarka nie noszę codziennie), więc rotomat pracuje non stop.
      Jeśli natomiast użytkuje Pan zegarek regularnie, w trakcie dnia, to do rotomatu można go wkładać jedynie na noc.

      pozdrawiam serdecznie
      MK

  4. Maciej

    Dzień dobry Panie Macieju,
    ostatnio nabyłem automatyczny zegarek marki Orient Crystal. To mój pierwszy automat, więc nie mam doświadczenia. Pan, od którego go kupiłem mówi, że zegarek przeleżał w szufladzie przez kilka lat (rzeczywiście wygląda jak nowy), ale że był na przeglądzie u zegarmistrza. Chodzi o to, że noszę ten zegarek już kilka dni i późni się on ok 2 minut na dobę. Czy możliwe, że sam się nieco wyreguluje? Czy potrzeba mu trochę więcej czasu? Może smar zgęstniał? Zakupiłem rotomat, który chyba jutro przyjdzie, więc włożę zegarek i zobaczymy jak będzie. wiem, najprościej po prostu iść do zegarmistrza, ale zanim to zrobię, pomyślałem że dam zegarkowi jeszcze trochę czasu. Jak Pan myśli?
    Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

    1. Maciej Kopyto

      Dzień dobry Panie Maćku,

      jeśli zegarek faktycznie przeleżał w szufladzie kilka lat – to wymaga serwisu!
      Powinien go Pan bezwzględnie oddać do przeglądu, aby przeszedł przegląd, czyszczenie i smarowanie, to w przypadku zegarków mechanicznych to obowiązek co 3-5 lat.
      Inna kwestia, że zegarki mechaniczne generalnie mogą spieszyć lub spóźniać się kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt sekund na dobę,
      da się to wyregulować, ale pewne odchylenia są akceptowane (w zależności od klasy mechanizmu itd).
      Także w 1-wszej kolejności powinien Pan oddać zegarek do serwisu, a dopiero po serwisie można obserwować punktualność chodu.
      Pozdrawiam serdecznie,
      MK

      1. Maciej

        Dziękuję Panie Macieju za rzeczową i szybką odpowiedź:-)
        Pozdrawiam serdecznie
        Maciek

  5. Karolina

    Dzień dobry,
    szukam odpowiedniego rotomatu, w korzystnej cenie, dla zegarka Candino, automatic sapphire. Trudno znaleźć solidne opinie o rotomatach o dość niskiej cenie, czy one są warte zakupu?

    Będę wdzięczna za pomoc.

    1. Maciej Kopyto

      Pani Karolino,

      temat nie jest wbrew pozorom prosty,
      ja mam 2 rotomaty, jeden 1-dno stanowiskowy („no name” z Tchibo), a drugi 2-wu stanowiskowy ze znanej marki,
      i ten z ze sklepu Tchibo (to ten sklep „od kawy”), jest super – cichy i ładnie wykonany,
      a ten droższy – teoretycznie lepszy i markowy – jest głośny i świeci na niebiesko…
      także chyba najlepiej wybrać się do sklepu, gdzie jest możliwość włączenia urządzenia… lub szukania urządzeń o niskim hałasie działania,
      bo to jest w sumie – moim zdaniem – bardzo istotne.
      + oczywiście ilość programów, jakie oferuje dany model.
      Ale jak posiada Pani „prosty” model zegarka, bez wielu funkcji – to standardowy rotomat powinien wystarczyć.

      Pozdrawiam serdecznie,
      MK

  6. Błażej

    Z dwoma zegarkami automatycznymi posiadającymi najpopularniejszą obecnie rezerwę chodu do 38 godzin spokojnie da się radę nosząc je na przykład po pół dnia. U mnie wygląda to tak, iż jeden zakładam o 5tej rano i noszę do 16tej, a drugi od 16tej do 22-23ej. Nigdy żaden nie ustał. Bywa, że zaburzę ten cykl i drugi zdejmuję wieczorem i wkładam rano, a wtedy pierwszy wieczorem lub popołudniem ale nadal dają radę. Natomiast gdy krótko w ciągu doby nosi się zegarek lub rzadko go zakłada warto kupić rotomat. Tak samo przy trzech zegarkach automatycznych wskazany jest rotomat bo nawet nie tyle o konieczność nastawiania zatrzymanego zegarka chodzi (myślę, że to łatwa czynność i całkiem przyjemna) ale o to, że zegarek mechaniczny i mechaniczny automatyczny powinien dla „zdrowia” mechanizmu” często być w ruchu i rzadko być nakręcany ręcznie (automatyczny).
    W kwestii nakręcania rotomatem trzeba wiedzieć, że urządzenie nie jest w stanie nakręcić zegarka „do pełna” gdyż w pewnym momencie naciągu sprężyny zaczyna ona stawiać większy opór i wahnik nie przekręca się przy płynnym ruchu rotomatu. Ruch ręki nie jest tak płynny i jest często gwałtowniejszy co powoduje obrót wahnika. Nie jest to problem gdyż tak czy inaczej rotomat podtrzymuje chód i daje zapas rezerwy wystarczający do okazjonalnego używania zegarka.

  7. Bogdan

    Dzień dobry, chcę kupić zegarek z mechanizmem Seiko TMI VK64, jako, że w ciągu dnia zegarek noszę przez ok 2 godziny, to zastanawiam się nad rotomatem. Na stronie orbita.net nie zalecają używania rotomatu do nakręcania zegarków typu kinetic. Czy mogę liczyć na sugestię w tym temacie?

    1. Błażej

      Kinetic to zegarek, który ładuje akumulator poprzez ruch ręką gdy cewka przesuwa się przez magnes. Raczej powinien dać radę z tym noszeniem przez 2 godziny na dobę. Natomiast rotomaty są to urządzenia dla zegarków z mechanizmem analogowym i wahnikiem, a nie kwarcowych. Postaraj się trochę więcej ruszać ręką. Potrząsaj w wolnych chwilach i powinien dać radę uzyskać odpowiednie naładowanie.

  8. fan czasomierzy

    w tabeli na wykazie jest Turns/Day i 650? Tzn. że potrzebuje 650 obrotów?

  9. fan czasomierzy

    Dzięki wielkie 650 tz. obrotów na dzień potrzebuje do pełnego nakręcenia?
    Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

  10. fan czasomierzy

    Witam
    chciałem zapytać nigdzie nie mogę znaleźć informacji. Pozsiadam zegarek Longines Flagship Automatic Chronograpf mechanizm L.650.2 (37 kamieni). Jak ustawić rotomat pod ten zegarek (ile ruchów w lewo czy w prawo). Może ktoś podrzuci link z wykazem do Longinesa.
    Pozdrawiam

    1. Maciej Kopyto

      Dzień dobry,

      polecam tę stronę: http://www.orbita.net/

      proszę wejść w kategorię DATABASE, a następnie wybrać L

      Generalnie kaliber L 650 nakręca się w obie strony, więc najlepiej nastawić obrót w obie strony.

      Pozdrawiam,

      MK

  11. Kamil Naja

    Świetny blog, bardzo ciekawe informacje na temat zegarków – pozdrawiam i dziękuję za wykonaną pracę

Dodaj komentarz