Bezel zegarka – co to jest ?

Bezel to element zegarka – a dokładnie okrągły pierścień, który znajduje się najczęściej na kopercie – który stanowi integralną część koperty i jest do niej przymocowany. Występują również zegarki, które posiadają bezel wewnątrz koperty, jest on wtedy także w postaci pierścienia, jednakże znajduje się pod szkłem i okala tarczę czasomierza.

Lanco Nurek Automatic 21 Jewels - obrotowy bezel

Lanco Nurek Automatic 21 Jewels – obrotowy bezel

Bezel jest określeniem, które powinno stosować się głównie w kontekście zegarków przeznaczonych dla nurków, czyli przystosowanych do warunków panujących pod wodą.

Występuje wiele zegarków, które także posiadają obrotowe pierścienie umocowane na kopercie bądź w około tarczy, które służą do mierzenia prędkości, wskazania drugiej strefy czasowej, mierzenia krótkich odcinków czasu itd – ale ich prawidłowa nazwa to luneta.

Zarówno bezel wewnątrz, jak i na zewnątrz zegarka, powinien być obrotowy i służy nurkowi do odmierzania czasu pobytu pod wodą. Funkcja, jaką pełni bezel oraz sposób jego użycia jest bardzo prosty, a zarazem kluczowy dla prawidłowego przebiegu pomiaru czasu zanurzania się. Dzięki odczytaniu dokładnego czasu, jaki nurek spędził zanurzając się oraz pod wodą, może on określić na tej podstawie bardzo ważny przedziału czasu, jaki będzie mu potrzebuje do dekompresji podczas wynurzania się.

W zależności od umiejscowienia, bezel zegarka dla nurków może być poruszany i obracany za pomocą koronki lub też poprzez zwykłe ściśnięcie i obracanie palcami. Divery, czyli popularnie nazywane w ten sposób zegarki dla nurków, posiadające wewnętrzny bezel są zdecydowanie bardziej bezpieczne, gdyż zagrożenie przypadkowego poruszenia koronki i zmiany ustawień bezela jest znacznie mniejsze niż w przypadku pierścienia umiejscowionego na kopercie. Wprawdzie bezel zewnętrzny powinien obracać się wyłącznie w jedną stronę – co ma właśnie na celu wyeliminowanie przypadkowego przestawienia, niemniej wiadomo, że gdyby zabezpieczenie zawiodło, może to mieć poważne konsekwencje.

Typowy Diver z wewnętrznym bezelem

Typowy Diver z wewnętrznym bezelem

Typowy Diver z wewnętrznym bezelem

Typowy Diver z wewnętrznym bezelem

Jak prawidłowo korzystać z bezela ?

Bezel ma z reguły podziałkę 60 minutową, dokładnie tak, jak standardowa tarcza zegarka. Od puktu „zero” lub też „punktu startu” – oznaczonego kropką, trójkątem lub innym symbolem – 60 minutowa podziałka może być prezentowana w kolejności 0 – 60 lub odwrotnie, odliczania od 60 do 0.

Przedział czasu od 0 do 15 lub 25 minuty często bywa zaznaczony w inny sposób np. kolorem czerwonym lub wyraźnie odmiennym wyglądem niż pozostała część bezela. Wynika to z faktu, iż przy nurkowaniu i schodzeniu na coraz głębszy poziom, zazwyczaj występują krótkie czasy denne, wymagające dokładnego odczytu. Dlatego pierwsze 15 minut na pierścieniu jest rozpisane bardzo dokładnie i wyraźnie zaznaczone.

Lanco Nurek Automatic 21 Jewels - obrotowy bezel

Lanco Nurek Automatic 21 Jewels – obrotowy bezel

Prawidłowo ustawiony bezel powinien znajdować się podczas zanurzania w takiej pozycji, aby „punkt startu” – zaznaczony kropką, trójkątem lub innym symbolem – pokrywał się z aktualnym wskazaniem wskazówki minutowej. Dzięki temu odmierzanie bieżącego czasu będzie wskazywało także upływ czasu, jaki nurek spędził pod wodą.

Lanco Nurek Automatic 21 Jewels - obrotowy bezel

Lanco Nurek Automatic 21 Jewels – obrotowy bezel

Zobacz też: vintage nurek LANCO Automatic 21 Jewels – recenzja

Ten wpis został opublikowany w kategorii Słownik pojęć i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *