Znane i prestiżowe przedsiębiorstwa produkujące czasomierze mechaniczne w ubiegłym wieku często tworzyły w jakimś momencie swojego istnienia rewolucyjny model, który przeszedł do historii zegarmistrzostwa, a z czasem stał się także kultowy.
Podobnie jest w przypadku manufaktury Certina, której początki sięgają 1888 roku, a burzliwe oraz niezwykle ciekawe dzieje dynamicznego rozwoju zasługują na osobną opowieść – historia marki Certina.
Otóż dla przedsiębiorstwa Certina przełomowy moment to rok 1959, kiedy firma zaprezentowała światu swój innowacyjny system Double Safety oraz wypuściła na rynek pierwsze modele w ramach kolekcji DS. System DS stał się absolutnym hitem, rozsławił manufakturę, zapewnił dynamiczny rozwój oraz znacznie wpłynął na wzrost sprzedaży.
Przez kolejne 9 lat, do roku 1968, sprzedano ponad 300 000 egzemplarzy różnych modeli wyłącznie w ramach pierwszej kolekcji DS, na którą składały się czasomierze wyposażone w mechanizmy z manualnym oraz automatycznym naciągiem sprężyny napędowej.
Certina DS-2 została wprowadzona na rynek w roku 1968, jako następca oraz kontynuator sukcesu zegarków z kolekcji DS. Model ten był jeszcze bardziej dopracowany pod względem technicznym oraz odmieniony wizualnie, czego efektem jest kultowy już dziś czasomierz:
Certina DS-2, czyli modele spod znaku żółwia
Odświeżona wersja modelu DS posiada nieco bardziej ukrytą koronkę, która częściowo została „wpuszczona” w kopertę oraz dodatkowo zabezpieczona podwójnym systemem uszczelek. W celu podniesienia odporności i wytrzymałości na użytkowanie w trudnych warunkach, do montażu mechanizmu oraz jego mocowania użyto bardzo trwałych i większych śrubek.
Ponadto wykorzystano oczywiście charakterystyczne cechy systemu DS, czyli innowacyjną konstrukcję kopert oraz zastosowanie gumowego pierścienia umożliwiającego „zawieszenie” mechanizmu w wnętrzu koperty, co powodowało, że nie stykał się on z tarczą ani deklem i dzięki temu był bardziej odporny na wstrząsy, uderzenia czy upadek zegarka.
Czasomierze z kolekcji DS-2 produkowane były od roku 1968 do około 1975/1976. Powstało 15 różnych wersji tarczy, koperty wykonywane były ze stali szlachetnej, opcjonalnie mogły być pokrywane złotem na życzenie klienta.
Ponadto dostępna była także wersja DS-2 posiadająca certyfikat chronometru, a model ten wyposażony był w kopertę wykonaną z 18 karatowego złota.
Stosowano głównie cztery mechanizmy in-house Certina:
1. Kaliber 25-66, z manualnym naciągiem sprężyny
2. Kaliber 25-661, z manualnym naciągiem + prezentacja daty
3. Kaliber 25-651 „Certidate”, z automatycznym naciągiem + prezentacja daty
4. Kaliber 25-652 „Certiday”, z automatycznym naciągiem + prezentacja dnia i daty
Pod koniec produkcji, około roku 1975 wprowadzono drobne modyfikacje do mechanizmów z automatycznym nagięciem sprężyny, czego efektem było dodanie litery M do kalibrów 25-651M oraz 25-652M. Dodatkowo pojawiły się w ramach kolekcji DS-2 także modele przeznaczone dla kobiet, wyposażone w mniejsze koperty.
Czasomierze posiadały oczywiście na deklu charakterystyczny, słynny i używany do dziś symbol żółwia, który widnieje na deklach od roku 1960.
Wprowadzenie symbolu żółwia w 1960 roku miało związek ze zmianą dotychczas stosowanego mechanizmu cal. 25-65, który zastąpiono nowo opracowanym kalibrem 25-651. Ciekawostkę stanowi fakt, iż modele z mechanizmami o manualnym naciągu posiadają dekle wyłącznie z wypukłym logo żółwia, a wersje z werkami nakręcanymi automatycznie posiadają symbol żółwia, który otoczony jest dodatkowo wypukłymi „falami” – co doskonale widać na zdjęciach.
Poszczególne elementy: CERTINA DS-2 Automatic „Certiday” PL
Prezentowany przeze mnie model DS-2 jest wyjątkowy nie tylko ze względu na doskonały stan zachowania, ale także na fakt, iż posiada on prezentację dni tygodnia po polsku oraz jest to tak zwany „komplet”, czyli zegarek wraz z oryginalnym pudełkiem, zawieszką i rachunkiem. Dodatkowo czasomierz ten został zakupiony w Polsce, a dokładnie w Krakowie, w roku 1977 i kosztował wówczas 10 000 PLN !
Warto nadmienić w tym miejscu, iż średnia pensja w roku 1975 wynosiła ok. 3 900 złotych, więc model ten był zdecydowanie produktem luksusowym, osiągalnym dla nielicznych.
Koperta
Zegarek posiada solidną kopertę wykonaną ze stali szlachetnej. Jest ona całkiem sporych rozmiarów, tym bardziej jak na czasomierz produkowany w latach 60/70’ XX wieku, gdyż posiada średnicę około 38 mm oraz wysokość = 44 mm.
Poszczególne fragmenty koperty są szlifowane lub polerowane. Oryginalna koronka jest częściowo „wpuszczona” w kopertę oraz posiada logo Certina. Szkiełko zegarka wykonane jest z plexi, czyli plastiku, i zostało specjalnie wzmocnione, przez co jest czterokrotnie grubsze niż w standardowych czasomierzach.
Dodatkową atrakcję stanowi stalowy dekiel prezentujący wizerunek żółwia.
Tarcza
Tarcza posiada szlif słoneczny, dzięki czemu pięknie mieni się w naturalnym i sztucznym oświetleniu. Indeksy są nakładane, a wskazówka godzinowa oraz sekundowa wypełniona substancją fluorescencyjną. Na godz. 3.00 umieszczone są okienka prezentujące aktualną datę i dzień tygodnia.
W przypadku prezentowanego modelu, skróty dni tygodnia są w języku polskim.
Bransoleta
Czasomierz posiada oryginalną, stalową bransoletę z zapięciem zatrzaskowym. Bransoleta jest sygnowana na zapięciu, ponadto posiada ciekawy i praktyczny system rozszerzania się, gdyż jej fragment jest ruchomy, co pozwala na łatwe ściąganie i zakładanie zegarka.
Reasumując, zarówno modele z linii DS, jak i DS-2 na stałe zapisały się w historii zegarmistrzostwa. Projektanci oraz konstruktorzy manufaktury Certina opracowali doskonały system Double Security, dzięki któremu czasomierze te są niezwykle wytrzymałe, a ich mechanizmy odporne na wszelkiego rodzaju wstrząsy, uderzenia i trudne warunki pracy.
Najlepszym dowodem na trwałość i solidność konstrukcji kopert oraz mechanizmów są liczne modele oferowane obecnie na aukcjach, których koperty oraz tarcze często bywają w opłakanym stanie, ale mechanizmy nadal pracuję i bezbłędnie odmierzają czas.