Damska OMEGA Automatic Geneve – ponadczasowa elegancja.

Damska OMEGA Automatic Geneve
Klasyczna, elegancka i ponadczasowa.

Wstęp:

Ponieważ do tej pory prezentowałem wyłącznie męskie czasomierze vintage, nadeszła pora, aby zainteresować starymi zegarkami także płeć piękną. Dziś chciałbym przybliżyć niezwykłej urody, klasyczny, elegancki, damski zegarek manufaktury Omega – model Geneve z automatycznym naciągiem.

Omega oferowała na przestrzeni lat wiele modeli skierowanych do damskiej klienteli. Były to przeważnie modele bardzo biżuteryjne, niewielkich rozmiarów, jednakże solidnie wykonane i posiadające niezawodne mechanizmy z naciągiem ręcznym.

Stara reklama Omega - zegarki damskie - zdjęcie poglądowe
Stara reklama Omega – zegarki damskie – zdjęcie poglądowe

W latach 50’ ubiegłego wieku zaprezentowany został legendarny już model Ladymatic, który wyróżniał się pośród innych damskich zegarków z tamtego okresu bardzo małymi rozmiarami oraz najmniejszym na świecie automatycznym kalibrem Omega 455.

Stara reklama Omega Ladymatic z lat 50' - zdjęcie poglądowe
Stara reklama Omega Ladymatic z lat 50′ – zdjęcie poglądowe

Równolegle w tym samym czasie powstały pierwsze modele zegarków Omega z linii Geneve. Od początku powstania w roku 1953 – przez kolejne 14 lat – do roku 1967, była to ekskluzywna linia czasomierzy produkowanych w Genewie i opartych o legendarny kaliber Omega 30mm. Przez kolejne 12 lat, do roku 1979, zegarki z linii Geneve miały stanowić dla marki Omega uzupełnienie oferty o czasomierze równie solidne i wysokiej jakości co popularne ówcześnie Speedmaster’y i Seamaster’y, jednakże były one tańsze oraz skierowane do szerszego grona klientów.

Damska Omega Geneve
Damska Omega Geneve

Historia linii zegarków Geneve dzieli się w zasadzie na dwa okresy:

 – lata 50 i 60 – kiedy pod tą nazwą produkowano bardzo wysokiej jakości, drogie czasomierze, często wykonane ze złota lub też kosztownie ozdabiane oraz,

– końcówkę lat 60 i lata 70 – kiedy to Geneve stała się linią mającą przyciągnąć „mniej zamożnych klientów”, którzy także cenili sobie dbałość o dobry poziom wykonania produktu i chcieli nosić zegarek z prestiżowym logo Ω.

Dlatego właśnie modele z linii Geneve bywają przez to czasem określana mianem „budżetowych” modeli Omegi. W tym stwierdzeniu jest nieco prawdy, ale może ono także tworzyć niepotrzebnie mylne wrażenie, że te wspaniałe zegarki są mniej warte i mniej interesujące od innych czasomierzy tego producenta.

Określenie to wiąże się z faktem, iż przez pierwszy okres kilkunastu lat produkcji Geneve, były to zegarki drogie i luksusowe. Następnie na przełomie lat 60 i 70, Omega zdecydowała, iż będzie to linia skierowana do „mniej zamożnych” klientów, przez co czasomierze te nie miały wielce wysublimowanych komplikacji czy też wykonanych ze złota kopert. Dzięki temu zabiegowi, udało się obniżyć koszt produkcji i konkurować z innymi producentami a także stopniowo pojawiającymi się coraz liczniej zegarkami elektrycznymi, kamertonowymi i kwarcowymi.

Genevy to precyzyjne, eleganckie a zarazem dość uniwersalne zegarki, które łatwo było reklamować w zasadzie w każdym kraju. Na przestrzeni lat wykorzystywano różne kalibry, zarówno proste manualne mechanizmy jak i automatyczne werki z komplikacją wskazań dnia tygodnia i daty.

W roku 1972 zlikwidowana została fabryka w Genewie, a w roku 1979 marka Omega niestety zaprzestała produkcji jakichkolwiek modeli czasomierzy z tej ciekawej i niewątpliwie historycznej linii zegarków.

Prezentowana poniżej damska Omega Geneve pochodzi z końca lat 70′.

Funkcje i obsługa

Damska Omega Geneve posiada jedną komplikację w postaci prezentacji daty. Tarcza zegarka jest srebrzysto-stalowa, dzięki czemu pięknie mieni się zarówno w świetle dziennym jak i przy sztucznym oświetleniu w pomieszczeniach.

Damska Omega Geneve
Damska Omega Geneve

Codzienna obsługa zegarka jest bardzo prosta i sprowadza się w zasadzie jedynie do ustawienie daty w sytuacji, kiedy zegarek zostanie odłożony na dłużej niż 40 godzin i przestanie pracować.  Ustawienie daty następuje poprzez obroty koroną zgodnie z ruchem wskazówek zegarka i w taki sam sposób jak w celu ustawianie godziny. Kiedy miniemy wskazówką minutową i godzinową 12.00 data w okienku przeskoczy automatycznie.

POSZCZEGÓLNE ELEMENTY

Koperta

Koperta Genevy jest całkiem sporych rozmiarów jak na standardy damskich czasomierzy z tamtego okresu. Ma wyraźnie prostokątny kształt natomiast tarcza i szkiełko są zdecydowanie bardziej owalne, dzięki czemu zegarek wygląda bardzo ciekawie. Takie połączenie kształtów to nawiązanie do tradycji  zegarków vintage a zarazem udana próba nadania czasomierzowi nieco bardziej nowoczesnego charakteru. Koperta wykonana jest w całości ze stali nierdzewnej, szczotkowanej i polerowanej na rantach.

Damska Omega Geneve
Damska Omega Geneve

Koperta posiada oryginalną koronkę z logo i ma następujące wymiary:

Wysokość – 30 mm

Szerokość bez koronki – 27 mm

Szerokość z koronką – 29 mm

Grubość  – 8 mm.

Damska Omega Geneve - koronka z logo
Damska Omega Geneve – koronka z logo

Dekiel

Dekiel prezentowanej Omegi Geneve wykonany jest ze stali nierdzewnej i posiada charakterystyczne logo Omegi. Dekiel jest zakręcany a od wewnątrz opisany:

 ACIER INOXYDABLE   OMEGA WATCH CO   FAB. SUISSE   SWISS MADE
NR. Ref  566 0075   766 0812

Damska Omega Geneve
Damska Omega Geneve

Tarcza

Srebrzysto-stalowa tarcza jest bardzo czytelna i co ważne, zachowana w idealnym stanie, w zasadzie NOS. Wypukłe, pionowe indeksy prezentują poszczególne godziny. Logo Ω, napis OMEGA i Automatic oraz Geneve są czarne i wykonane w standardowy sposób, dzięki czemu na tle jasno-srebrnej tarczy doskonale się od niej odcinają i są bardzo czytelne. Na godzinie 3.00 znajduje się okienko prezentujące datę. Wskazówki oraz ramię sekundnika są wykonane ze stali i pięknie prezentują się na tle tarczy. Szkło wykonane jest ze zbrojonego hesalitu i posiada w centralnym punkcie malutkie logo Ω.

Damska Omega Geneve
Damska Omega Geneve

Mechanizm

Automatyczny kaliber Omega 684 pracujący w Genevie to solidny, precyzyjny mechanizm posiadający komplikacje jedynie w postaci daty. Mechanizmy produkowane w tamtym okresie przez Omegę wykonywane były z bardzo trwałego i solidnego materiału – płyty wykonane są z miedzi berylu, dzięki czemu nie ulegają korozji, a pomimo upływu lat, werki pracują niezawodnie. Kaliber Omega 684 to doskonały przykład świetnie zaprojektowanego i wykonanego mechanizmu in-house Omegi, który z pewnością powinien być doceniony nie tylko przez entuzjastów i znawców zegarków. Werk pracuje z częstotliwością balansu = 21.600 bph.

Kaliber Omega 684
Kaliber Omega 684

Rotor opisany jest OMEGA WATCH CO, SWISS, na płycie widnieje numerem kalibru 684 oraz numer seryjny produkcji.

Bransoleta

Zegarek posiada oryginalną, stalową bransoletę z zapięciem zatrzaskowym, która jest zintegrowana z kopertą. Jest ona sygnowana na zapięciu symbolem Ω a od wewnątrz opisana numerem: 5904/174. Bransoleta składa się z ruchomych ogniw, dzięki czemu doskonale układa się na ręce i dopasowuje do nadgarstka.

Damska Omega Geneve - bransoleta z logo
Damska Omega Geneve – bransoleta z logo
Damska Omega Geneve - bransoleta od wewnątrz
Damska Omega Geneve – bransoleta od wewnątrz

Pozostałe informacje:

Dostępność części zamiennych – części do kalibru 684 są relatywnie łatwo dostępne aczkolwiek ich pozyskanie może wymagać nieco czasu spędzonego na przeszukiwaniu portali aukcyjnych lub specjalistycznych sklepów oferujących części do zegarków.

Możliwość zakupu i wycena – modele Geneve były produkowane na przestrzeni 26 lat, dzięki czemu ich dostępność jest całkiem spora. Wprawdzie damskie modele są rzadziej spotykane, niemniej zegarki z tej linii pojawiają się regularnie na aukcjach zagranicznych oraz znacznie rzadziej na polskich portalach aukcyjnych.

Ceny damskich zegarków z linii Geneve są zróżnicowane jak przypadku każdego zegarka vintage i zależą głównie od stanu zachowania zegarka. Egzemplarze w przeciętnym / dobrym stanie można trafić już za 800-1000 PLN, dobrze zachowane czasomierze wyceniane są wyżej.

Damska Omega Geneve
Damska Omega Geneve

Reasumując: Damska Omega Geneve to czasomierz dla Pań, które cenią sobie klasykę płynącą z prostoty i codzienną wygodę płynącą z braku konieczności poświęcania wiele uwagi trosce o zegarek, aby utrzymać go w dobrej kondycji.

Pomimo, iż jest to zegarek mechaniczny, dzięki temu, że wyposażony jest w mechanizm o automatycznym naciągu, wymaga jedynie regularnego noszenia i okresowej korekty wskazań bieżącego czasu, gdyż jak niemalże każdy starszy zegarek, może „gubić” lub spieszyć kilka sekund na dobę.

Damska Omega Geneve
Damska Omega Geneve

Damska Geneve to doskonała propozycja dla kobiet, które chciałyby stać się posiadaczem typowo damskiego, mechanicznego zegarka vintage prestiżowej marki. Solidnego i wytrzymałego, który może być z powodzeniem używany codziennie i z pewnością będzie przyciągał zazdrosne spojrzenia koleżanek, ale także znacznej części męskiego grona!

Zapraszam do galerii zdjęć : Damska Omega Automatic Geneve – galeria

(Visited 890 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz