Historia przedsiębiorstwa Solvil et Titus sięga roku 1892, czyli momentu w którym Paul Ditisheim założył swój własny zakład produkcyjny oraz stworzył wspomnianą wcześniej markę. Paul pochodził z bardzo znanej i wpływowej rodziny Ditisheim, która była silnie związana z branżą zegarmistrzowską. Równocześnie stanowiła ona część bardzo wąskiej grupy zamożnych rodzin industrialnych kreujących ówczesny kierunek rozwoju szwajcarskiego przemysłu zegarkowego.
Paul Ditisheim był niezwykle zdolnym uczniem, już w wieku 13 lat uzyskał dyplom Zegarmistrza wydany przez szkołę w La Chaux-de-Fonds, następnie przez kolejnych kilka lat stale podnosił swoje umiejętności, m.in. w rodzinnej manufakturze Vulcain, aby ostatecznie samodzielnie tworzyć czasomierze we własnej firmie – Solvil et Titus.
Pod nazwą Solvil często powstawały także modele sygnowane imieniem i nazwiskiem twórcy – Paul Ditisheim, natomiast Titus stanowiła generalnie odrębną markę, której produkty sygnowane były wyłącznie tą nazwą. Przedsiębiorstwo tworzyło na przestrzeni lat ciekawe zegarki wysokiej jakości, specjalizując się w chronometrach. Pełna historia firmy jest długa i burzliwa, dlatego wymaga zdecydowanie odrębnego zaprezentowania, natomiast manufaktura tworzyła bardzo ciekawe modele w latach 40′ i 50′ XX wieku.
Właśnie jednym z takich modeli jest przepiękny, ponadczasowy TITUS MOD. 2000
Czasomierze z lat 50’/60′ – niezwykły, nieprzemijający urok i elegancja
Prezentowany model TITUS MOD. 2000 powstał w latach 50′ XX wieku. Jest to czasomierz niewątpliwie czarujący i urzekający swą klasyczną stylistyką oraz tarczą niezwykłej urody, która zdecydowanie przyciąga wzrok swą „lekkością”.
Pomimo, iż jest to zegarek z lat 50, czyli okresu, kiedy większość produkowanych modeli męskich posiadała z reguły niewielkie 32-34 mm koperty, egzemplarz ten jest tym bardziej ciekawy, gdyż średnica jego koperty wynosi niemalże 36 mm!
W tamtym okresie „proste” zegarki prezentujące wyłącznie czas, czyli nieposiadające żadnych komplikacji konstrukcji mechanizmu chociażby w postaci chronografu, najczęściej były niedużej wielkości. Dlatego też prezentowany TITUS, stworzony niemalże 60 lat temu, posiada rozmiar koperty swobodnie umożliwiający użytkowanie go obecnie.
Koperta jest nie tylko relatywnie duża, ale równocześnie dość cienka – 8 mm, dzięki czemu czasomierz doskonale sprawdza się w roli modelu bardziej eleganckiego, pasującego do marynarki i jeansów lub do garnituru.
Niewielką wadą zegarków z tamtego okresu jest materiał z jakiego bardzo często wykonywane były koperty. Stosowano wówczas dość powszechnie mosiądz, który następnie pokrywany był warstwą chromu. Taka sama sytuacja ma miejsce także w przypadku MOD. 2000. Powoduje to, iż koperty są bardziej podatne na uszkodzenia oraz wgniecenia, a chrom z czasem ulega starciu. Dlatego też koperty te wymagają nieco więcej troski i uwagi podczas użytkowania, aby utrzymać je w dobrym stanie.
Dekiel zegarka jest stalowy, wciskany. Czasomierz wyposażony jest w mechanizm ETA kaliber 1120 z manualnym naciągiem sprężyny napędowej, który pomimo tylu lat działa doskonale. Werk posiada 17 kamieni łożyskujących oraz zabezpieczony został przed wpływem pól magnetycznych, czyli non-magnetic. Rezerwa chodu wynosi 42 godziny.
Niewątpliwie najciekawszym elementem TITUSa jest jego tarcza. Urzeka prostotą, czytelnością oraz stylistyką charakterystyczną dla modeli z połowy ubiegłego wieku. Nakładane indeksy oraz logo producenta wykonane zostało w kolorze miedzi, tak samo jak wskazówki. Zabieg ten powoduje, że wspomniane elementy pięknie mienią się gdy pada na nie światło, ożywiają tarczę, lecz w nienachalny sposób.
Tarcza jest dwutonowa, zdobienia wykonane są w formie gilszowania. Na godzinie 6,00 umieszczona jest mała wskazówka sekundnika, tak zwana sub-second. To także element charakterystyczny dla modeli tworzonych w latach 50′.
Tarcza prezentowanego egzemplarza pokryta jest delikatną i w miarę równomierną patyną, co dodaje mu uroku oraz unikatowego wyglądu zegarka vintage.
TITUS MOD. 2000 choć jest nieskomplikowany pod względem technicznym, to niewątpliwie posiada wygląd i styl, który w zasadzie nie występuje w modelach produkowanych obecnie. Jest to jego olbrzymia zaleta, która sprawia, iż czasomierze z tamtych lat cieszą się nieustannie wielkim zainteresowaniem wśród miłośników tradycyjnego zegarmistrzostwa oraz kolekcjonerów.
Niestety zegarki te pojawiają się relatywnie rzadko na polskich aukcjach, a egzemplarze oferowane na sprzedaż są często w nie najlepszym stanie, szczególnie jeśli chodzi o tarcze, czyli element, który tak naprawdę jest kluczowy w tym modelu.
Czasomierze w dobrym oraz bardzo dobrym stanie zachowania potrafią na licytacjach odbywających się w Polsce osiągać ceny rzędu 400-600 PLN.
Dzień dobry, gdzie Pan zakupił pasek do tego zegarka? Jest piękny!
Witam,
czy można dowiedzieć się czegoś więcej o podziale marki. Tytuł artykułu dotyczy zegarka SOLVIL et TITUS MOD. 2000, jednakże jest to chyba (moim zdaniem) wyłącznie TITUS. Wydaje mi się, że nie należałoby pomiędzy Solvil et Titus a Titus stawiać znaku równości, chyba że się mylę. Jest sporo TITUS’ów które jako logo, oprócz samej nazwy, mają dodatkowo koło kompensacyjne (z reguły na deklu) i gwiazdkę na cyferblacie. Na czym polega różnica? Czy można coś więcej na temat marki TITUS?
Pozdrawiam, Tomek.
Panie Tomku,
tu znajdzie Pan odpowiedź na Pana pytanie i pozna historię marki:
https://en.wikipedia.org/wiki/Solvil_et_Titus
Generalnie, Paul Ditisheim stworzył firmę Solvil et Titus, w której produkował czasomierze pod nazwą/marką Solvil, które często były podpisywane także imieniem założyciela firmy, oraz tworzone były zegarki pod nazwą/marką Titus.
Jedna firma, jeden producent, ale 2 brand’y.
To było bardzo bardzo popularne w ubiegłym wieku – pozwalało oferować tej samej firmie/producentowi czasomierze o różnym poziomie wykończenia, jakości i ceny, dla określonych klientów. Jedna firma bardzo często miała 2,3 a nawet więcej marek.
Przykład – firma Atlantic:
1888 Eduard Kummer zakłada firmę EKB (Eduard Kummer Bettlach) w miejscowości Bettlach produkującą części do zegarków kieszonkowych.
1925 EKB, rozpoczyna produkcję części do zegarków naręcznych we współpracy z grupą Asuag.
1928 EKB rozpoczyna produkcję rónych zegarków naręcznych sygnowanymi nazwami takimi jak Ariston, Aristex i Opus.
1932 EKB jest jedną z pierwszych fabryk, które produkują wodoodporne zegarki naręczne i sprzedają je pod nazwą Atlantic.
Dziś de facto duże koncerny robią to samo, mają różne marki dla różnych odbiorców, od zegarków budżetowych bo bardzo luksusowe i te dla najbogatszych.
Pozdrawiam serdecznie
MK
Dokładnie tak,
Marka Titus nadal istnieje, została wykupiona prze Chiński kapitał i na rynku azjatyckim jest powszechnie znana oraz chętnie kupowana:
http://www.solvil-et-titus.com/index.html
Kiedyś była to szwajcarska firma….dziś podzieliła los wielu innych…
Relatywną rzadkość opisywanej marki w Europie tłumaczy to, ze sprzedawano te zegarki w przewazającej części na rynkach dalekowschodnich, a głównie w Hongkongu, Chinach i Japonii. W np. Hongkongu widziałem w 2014r. w sklepach nowe Titusy – widok, jak się zdaje, nieobecny w Europie..