You are currently viewing SEIKO „Monaco” Chronograph – kultura dalekiego wschodu

SEIKO „Monaco” Chronograph – kultura dalekiego wschodu

Kilka miesięcy temu do moich zbiorów dołączył pierwszy czasomierz marki SEIKO, czyli doskonałej, japońskiej manufaktury posiadającej bogatą historię oraz wieloletnią tradycję zegarmistrzowską. W Polsce zegarki tej marki, choć powszechnie znane i rozpoznawane, niestety często nie są traktowane jako produkty prestiżowe, wysokiej klasy i najczęściej kojarzone są wyłącznie z modelami kwarcowymi.

Otóż postrzeganie produktów SEIKO w taki właśnie sposób jest sporym błędem i wynika prawdopodobnie z nieznajomości historii tej marki oraz jej wybitnych osiągnięć w dziedzinie sztuki zegarmistrzowskiej.

Dlatego też chciałbym przedstawić jeden z ciekawszych modeli SEIKO, który powstał w latach 70′ XX wieku, natomiast technicznie zdecydowanie wyprzedzał swoje czasy.

SEIKO „Monaco” Automatic Chronograph 7016-5001 z funkcją Flyback !

SEIKO "Monaco" CHRONOGRAPH

Kilka słów o modelach SEIKO z serii 7016-50XX

Chronografy z kolekcji 50XX wyposażone zostały w doskonałej jakości mechanizm in-house SEIKO kaliber 7016, który bazuje na werkach z serii 70XX stworzonych pod koniec lat 60′ przez  oddział Daini Seikosha. Podczas projektowania i konstruowania kalibrów serii 70XX manufakturze SEIKO przyświecał jeden cel: zwiększyć użyteczność i niezawodność poprzez racjonalne zaprojektowanie konstrukcji mechanizmu i ograniczenie liczby jego elementów.

Seiko Monaco 1W roku 1971 powstała 2 generacja werków z serii 70XX, czyli seria 701X, wzbogacona o funkcję szybkiej zmiany daty i dnia tygodnia poprzez koronkę oraz kilka niezwykle ciekawych komplikacji konstrukcji mechanizmu, dzięki którym werki te postrzegane były, jako kalibry „high-end”, czyli najwyższej klasy.

Seiko Monaco 2Właśnie w taki niezwykły mechanizm, konkretnie kaliber 7016A, wyposażony jest model SEIKO „Monaco” Automatic Chronograph 7016-5001, który dołączył do mojej kolekcji.

SEIKO "Monaco" CHRONOGRAPH

Co czyni SEIKO kaliber 7016A tak niezwykłym?

Otóż mechanizm ten ciekawy jest pod wieloma względami, przede wszystkim:

1. Produkowany był od roku 1971 do 1978, natomiast istotny jest fakt, iż w momencie wypuszczenia na rynek był to najcieńszy automatyczny mechanizm z komplikacją chronografu na świecie! Posiadał wysokość = 6,4 mm, co umożliwiło mu uzyskać tak zaszczytny tytuł, który utrzymał aż do roku 1987, kiedy to Piquet wypuścił kaliber 1185 o wysokości zaledwie 5,5 mm.

2. Mechanizm posiada prezentację daty i dnia tygodnia, gdzie dni tygodnia są w dwóch językach, dodatkowo ustawienie daty i dnia tygodnia można wykonać w szybki sposób poprzez koronkę.

Datę zmienia się poprzez obracanie koronki, natomiast ustawienie dnia poprzez jej naciskanie.

SEIKO "Monaco" CHRONOGRAPH

3. Wskazania chronografu, tj. odmierzanie upływu 30 minut oraz 12 godzin odbywa się na jednym totalizatorze umieszczonym na godz. 6 i prezentowane jest za pomocą dwóch, nałożonych na siebie wskazówek !

4. Dodatkowo moduł chronografu wyposażony został w bardzo ciekawą i rzadko spotykaną funkcję Flyback, polegającą w skrócie na umożliwieniu wielokrotnego wznawiania pomiarów stopera bez konieczności zatrzymywania, resetowania i ponownego uruchamiania go.

Dokładny opis działania tej ciekawej funkcji, stosowanej obecnie w bardzo drogich czasomierzach, znajdziecie tu: Funkcja Flyback.

Natomiast poniższy film prezentuje działanie chronografu z funkcją Flyback w praktyce:

Opisane powyżej cechy cal. 7016A wyraźnie świadczą o wysokiej klasie tego mechanizmu, tym bardziej, iż powstał on na początku lat 70’, co ma tu także wielkie znaczenie, gdyż pierwszy na świecie chronograf z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej powstał zaledwie 2 lata wcześniej, tj. w 1969 roku.

SEIKO „Monaco” Automatic Chronograph jest zdecydowanie ciekawy od strony technicznej, ale jest równie ciekawy i zaskakujący od strony wizualnej oraz użytkowej.

SEIKO "Monaco" CHRONOGRAPH

Mianowicie model ten potocznie nazywany jest „Monaco”, co ma związek z kopertą, która kształtem bardzo przypomina kultowy zegarek marki HEUER, model właśnie o nazwie Monaco. Dzięki takiemu zabiegowi koperta jest sporych, typowo męskich rozmiarów i prezentuje się doskonale na nadgarstku.

Koperta SEIKO 5001 wykonana jest oczywiście ze stali, natomiast nie posiada zakręcanego dekla, a dostęp do mechanizm można uzyskać jedynie poprzez zdjęcie szkła. Ponadto posiada ona ciekawą i rzadko stosowaną funkcję modułowości, tzn składa się z 2 części – rozwiązanie użyte także w modelach OMEGA Speedmaster Mark 4.5 i Speedmaster 125.

SEIKO "Monaco" CHRONOGRAPH

SEIKO "Monaco" CHRONOGRAPH - dekiel

SEIKO "Monaco" CHRONOGRAPH

Seria czasomierzy SEIKO 50XX jest obecnie popularna i poszukiwana przez kolekcjonerów także ze względu na bardzo atrakcyjny, zróżnicowany wygląd tarcz stosowanych przez japońskiego producenta. Tarcze były często dwu kolorowe, powstało wiele wzorów i pięknych układów kolorystycznych, a całość dopełniał totalizator chronografu oraz kolorowe wskazówki, dzięki czemu modele te miały swój niepowtarzalny urok, z typowo sportowym charakterem.

Seiko Monaco 3

SEIKO "Monaco" CHRONOGRAPH

Prezentowany przeze mnie egzemplarz wyposażony jest także w oryginalną bransoletę SEIKO, co stanowi tym większą rzadkość, gdyż na przestrzeni lat wiele zegarków pozbawionych zostało tego elementu i obecnie „upolowanie” egzemplarza z fabryczną bransoletą nie jest łatwe.

SEIKO "Monaco" CHRONOGRAPH - dekiel i bransoleta

SEIKO "Monaco" CHRONOGRAPH - oryginalna bransoleta

SEIKO 7016-5001 to bez wątpienia jedne z ciekawszych chronografów, jakie powstały w japońskiej fabryce SEIKO Watch Company. Najwyższa jakość wykonania, ciekawe i niełatwe do skonstruowania komplikacje oraz fantastyczny wygląd powodują, iż model ten zdecydowanie plasuje się pośród najlepszych czasomierzy wykonywanych w latach 70’ XX.

SEIKO "Monaco" CHRONOGRAPH

Potwierdza też silną pozycję, jaką SEIKO zajmowało i zajmuje nadal w światowym przemyśle zegarkowym, czego prezentowany model „Monaco” Automatic Chronograph jest doskonałym przykładem.

Zobacz też: Czasomierz wykorzystywany podczas regat jachtowych w latach 70′ XX wieku

(Visited 2 671 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz